genel blog

Oy kullanmayana para cezası verilecek mi ? (2014)

354 17 Mart 2014
Her seçim öncesinde olduğu gibi, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde de oy kullanmayanlara para cezası verilip verilemeyeceği seçmenler tarafından...

Her seçim öncesinde olduğu gibi, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde de oy kullanmayanlara para cezası verilip verilemeyeceği seçmenler tarafından merak edilmekte. Sorunun cevabına gelirsek, ilgili kanunda 22 liralık bir ceza öngörülse de uygulanmadığı bilinmektedir.

2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda, Ek madde 1′de, “Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından 200.000 (ikiyüzbin) lira para cezası ile cezalandırılır. Bu karar kesindir.” deniyor. Buna göre sandığa gitmeyenlere, 22 TL cezası uygulaması öngörülüyor.

secim-sandigi-C03E-A9D3-ECC3[1]

Kanunda konulan cezaların uygulaması ise İlçe Seçim Kurulları Başkanları’na bırakılıyor.

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER

Önceki yazıyı okuyun:
2014 ÖABT Konuları ve Örnek Sorular

2014 yılı KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) için hazırlanan konu ağırlıkları tablosu aşağıda yer almaktadır. ÖSYM tarafından yapılacak Öğretmenlik Alan...

Kapat
turk porno ankara escort antalya escort afyon escort elazig escort canakkale escort izmir escort konya escort gaziantep escort izmit escort