genel blog

Gözlük Reçetesi Nasıl Okunur?

Genel 8.631 25 Şubat 2014
Göz Bozuklukları Göz Bozuklukları Görmenin net olabilmesi için görüntünün tam retina üzerine düşmesi gerekir. Eğer kornea veya göz merceğinin kırma...

Göz Bozuklukları

Göz Bozuklukları

Görmenin net olabilmesi için görüntünün tam retina üzerine düşmesi gerekir. Eğer kornea veya göz merceğinin kırma katsayılarında bozukluklar varsa görüntü retina üzerinde odaklanmayacağı için net olmayacaktır.

Hipermetrop

Eğer odaklanma bozukluğu nedeniyle kişiler uzağı net göremiyorsa miyopluk, yakını net göremiyorsa hipermetropluk söz konusu olmaktadır.

Astigmatlık

Korneanın yapısının simetrik olmaması söz konusuysa göz farklı açılarda farklı kırma dereceleri göstereceği için görme net olamayacaktır. Bu, astigmatlık olarak adlandırılır.

Bunun dışında da yaşlanma sonucu göz merceğinin elastikliğini kaybedip odaklama sorunu ortaya çıkarsa, bu genellikle yakını zor görme şeklinde belirir ki, buna da tıp dilinde, presbiyopi adı verilir.

Gözün kırma bozukluklarında , bu kusuru düzeltici mercekler, gözlük ya da kontakt lens halinde kullanılır.

Miyop

Miyopluk ve astigmatlık hallerinde bir dönem gözün ışınsal açılarsa ince kesilerle kırma derecesinin değiştirilmesi (radiyer keratotomi) ameliyatları yapılmışsa da bu işlemin laserli cihazlarla yapılması başlayınca bu yöntem uygulamadan kalkmıştır.

 

Gözlük Reçetesinde SPH MİYOP veya HİPERMETROP derecesini gösterir.

gozdereceleri[1]

CYL ise ASTİGMAT derecesini gösterir.

gozdereceleri2[1]

AKS veya AXİS ise ASTİGMAT yönünü gösterir.

gozdereceleri3[1]

OD sağ göz, OS ise sol göz demektir.

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

BENZER YAZILAR

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Önceki yazıyı okuyun:
Şehzade Mustafa’nın Oğlu Mehmet Nasıl Öldü?

Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın babası Sultan Süleyman tarafından cellatlara boğdurularak öldürülmesi diziyi izleyenleri derinden etkilemiş, bir hafta boyunca Şehzade Mustafa’nın...

Kapat