genel blog

Android en güvenli işletim sistemi olarak dikkat çekiyor

Genel 12 11 Kasım 2015
Edinilen bilgiye göre Android İşletim Sistemi, iOS İşletim Sistemi’ne nazaran çok daha güvenli. Yapılan yeni testler sonucunda Android’in iOS’tan daha...

Edinilen bilgiye göre Android İşletim Sistemi, iOS İşletim Sistemi’ne nazaran çok daha güvenli. Yapılan yeni testler sonucunda Android’in iOS’tan daha güvenli olduğu ortaya çıktı.

Android işletim sistemi, dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemi olmasına rağmen, sahip olduğu platform tasarımı sebebiyle her zaman güvenlik konusunda en fazla açık veren olarak düşünülmekte.

Mobil dünyada ne zaman bir kötü amaçlı yazılım ya da güvenlik sistemi açığı olsa, bütün oklar Android’e dönüyor. Ancak mobil işletim sistemleri ve sahip oldukları uygulamaların gerek yazılımsal, gerekse güvenlik sistemleri bakımından inceleyen araştırmacıların sunduğu rapor, bir nevi Android’i temize çıkarabilir.

Sektörün önce gelen mobil uygulama güvenlik sunucu firmaları Checkmarx ve AppSec Labs’in raporuna göre, öncü uygulamalardaki güvenlik açığı konusu iOS işletim sisteminde de mevcut. Üstelik iOS uygulamalarının sistemi, Android uygulamalardan daha da savunmasız.

Normalde ortak düşünce şu yöndedir; Apple sadece belli bir mobil cihaza, yani iPhone’lara işletim sistemi sunduğundan, uygulamaları da bu sistem içine rahatça entegre edebilerek sürekli olarak gözetim altında tutabilir ve Android’e nazaran güvenlik açıklarını çok daha rahat şekilde tespit ederek müdahale edebilir. Ancak Checkmarx ve AppSec Labs’e göre bu durum tam anlamıyla doğru değil. İki dev güvenlik sunucusuna göre %40 oranda iOS uygulamasının güvenlik açıklığı seviyesi kritik düzeyde. Benzer oran Android cephesinde ise %36 oranında.

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

BENZER YAZILAR

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Önceki yazıyı okuyun:
Scorp inanılmaz bir atağa kalktı

Akıllı telefonların popüler uygulaması haline gelen Scorp hızını arttırarak yoluna devam ediyor. Scorp'un kullanıcısı sayısında büyük bir artış var !...

Kapat